ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-2016

Πληροφορούμε τους ενδιαφερομένους ότι στα παρακάτω συνημμένα θα βρείτε τις σχετικές εγκυκλίους για την εισαγωγή μαθητών στα  Πειραματικά Νηπιαγωγεία και Δημοτικά.

Σας πληροφορούμε ότι το Δημοτικό μας είναι συνδεδεμένο με το Νηπιαγωγείο και δε διενεργεί κλήρωση για εισαγωγή στην Α' τάξη.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ Στ' ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΥΛΗΣ

Τη δική τους πρόταση, πάνω σε αρχιτεκτονικό σχέδιο, κατέθεσαν οι μαθητές/τριες της Στ' για την αναμόρφωση της σχολικής αυλής. Οι ιδέες τους μας ξάφνιασαν ευχάριστα και έδειξαν για μία ακόμα φορά την ωριμότητα τους και την έμπειρη ματιά τους.

Θα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια για να υλοποιήσουμε τις ιδέες τους.

ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟΥ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΤΟΣ

Στο πλαίσιο της δημοκρατικής διακυβέρνησης του Σχολείου μας, το μαθητικό Συμβούλιο της Στ' τάξης κατέθεσε τα αιτήματα του στη Διευθύντρια με στόχο τη βελτίωση της σχολικής ζωής σε ειδική συνάντηση.Η όλη συνάντηση ήταν άκρως εποικοδομητική και γόνιμη. Απέδειξε ότι τα παιδιά έχουν τεκμηριωμένη άποψη για το σχολικό τους περιβάλλον και εφαρμόσιμες λύσεις:

1. Κάλυψη του αύλειου χώρου με χλοοτάπητα
2. Δημιουργία χώρου συζήτησης στην αυλή
3. Δημιουργία προσωπικών αποθηκευτικών χώρων στις τάξεις
4. Παραχώρηση γραφείου διδασκόντων για συνεδριάσεις
5. Ανανέωση αθλητικού εξοπλισμού
6. Δημιουργία κήπου για κάθε τάξη

Έχουν προγραμματιστεί τέτοιες συναντήσεις και με τα μαθητικά συμβούλια και των άλλων τάξεων.
Συγχαίρουμε τους μελλοντικούς ενεργούς πολίτες μας!

© Δημοτικό Π.Σ.Π.Θ.