ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε' και Στ' τάξης είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην ιστορία της πόλης μας μέσα από μία διαφορετική οπτική. Συμμετείχαν στο πρόγραμμα "Φωνές της Πόλης" που διοργανώνει το Τμήμα Θεάτρου του Α.Π.Θ.

Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε έναν ιστορικό περίπατο με διαδραστικά θεατρικά δρώμενα από φοιτητές του Τμήμα Θεάτρου ο οποίος διέτρεξε το ιστορικό Κέντρο της Θεσσαλονίκης με επιλεγμένες στάσεις σε σημεία της πόλης.

Με τον τρόπο αυτό τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με σημαντικές στιγμές της ιστορίας και της πνευματικής κληρονομιάς της πόλης μέσα από μία διαφορετική προσέγγιση και οπτική.

ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ...

Καθηγητές παιδαγωγικής από το Πανεπιστήμιο της Nara της Ιαπωνίας επισκέφθηκαν το Σχολείο μας στο πλαίσιο της επιμόρφωσή τους για θέματα διαχείρισης και εφαρμογής της πολυγλωσσίας και της πολυπολιτισμικότητας. Οι καθηγητές παρακολούθησαν μαθήματα ξένης γλώσσας και ειδικών δράσεων που εκπονούνται στο Σχολείο μας ενώ μίλησαν για τη δική τους γλώσσα και τον πολιτισμό τους. Οι μαθητές/τριες καλοδέχθηκαν τη γεύση από την Ιαπωνία και έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

© Δημοτικό Π.Σ.Π.Θ.